Bezpieczny Dach

Budujesz dom metodą tradycyjną "murowaną"?

Pokażemy Ci Jak możesz zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych!

Zadzwoń! i dowiedz się więcej tel. 56 3000 184

Drewno na więźbę

Normy budowlane wynikają z wiedzy inżynierskiej opartej na doświadczeniu jak i badaniach naukowych. Stosowanie tych reguł zapewnia bezpieczeństwo i jakość budynków. Jeśli chodzi o więźbę dachową normy budowlane mówią jednoznacznie, że jako materiał należy stosować wyłącznie drewno wysuszone.

Najkorzystniej jest, jeżeli proces suszenia jest wykonywany termicznie w specjalnie do tego celu przeznaczonych urządzeniach. Celem prowadzonego tam procesu  jest doprowadzenie w krótkim czasie drewna do 18% wilgotności. Suszenie ten odbywa się  w specjalnych komorach, w kontrolowanej temperaturze. Najczęściej cały ten proces  jest komputerowo sterowany. 

1. W trakcie suszenia termicznego ujawniają się miejscowe wady drewna. W przypadku używania świeżego drewna, wysycha ono  już zamontowane w konstrukcję a  jego wady  pokazują się dopiero po pewnym  czasie. Wówczas mogą one już spowodować poważne problemy.
Schnięcie wilgotnego drewna zabudowanego w więźbie obniża właściwości izolacyjne  konstrukcji ponieważ para wodna przenika z drewna w warstwę wełny mineralnej.

2. Kurczenie się drewna to naturalny efekt oddawania wody związanej z substancją drzewną. Używanie drewna zbyt wilgotnego stwarza ryzyko osłabienia, czy nawet zniszczenia konstrukcji. Drewno prosto "spod  piły", nie suszone termicznie skręca się długo po jego zabudowaniu. Płyty kartonowo-gipsowe, zamontowane do konstrukcji z niedostatecznie wysuszonego drewna mogą pękać. Powstają też szczeliny, zwłaszcza przy suficie lub podłodze.

3. Stosowanie drewna suszonego termicznie jest zalecane także z uwagi na mniejsze zagrożenie opanowania go przez owady.  Wysoka temperatura w komorach działa na nie niszcząco a niska  wilgotność tarcicy nie sprzyja ich zagnieżdżeniu się. Przeciwdziałają temu także niesprzyjające warunki pokarmowe w suchym drewnie.
Destrukcyjną działalność owadów może doprowadzić do ugięcia się konstrukcji dachu (zwłaszcza przy pokryciu cięższą dachówką).

4. Podobnie stosowanie drewna suszonego  termiczne jest zalecane z uwagi na mniejsze ryzyko opanowania przez grzyby i pleśnie.

 

Dach Tradycyjny

 

Timber Haus w Oferteo.pl