Ile Kosztuje budowa domu jednorodzinnego?

Dla przykładu weźmy dom o powierzchni 135 mkw., z poddaszem użytkowym. Na parterze (75 mkw. pow. użytkowej) mamy garaż, kotłownie, kuchnie, salon, WC i korytarz. Na piętrze (60 mkw, pow. użytkowej) zmieścimy 4 sypialnie, łazienka i korytarz. Do budowy wykorzystane zostaną materiały średniej ceny. Z uwagi na jakość i trwałość nie wybieramy najtańszych produktów, ale nie będziemy również inwestować w drogie rozwiązania. Zakładamy, że działka jest uzbrojona, i mamy już projekt budowlany.
 
Koszt budowy domu: stan surowy
 
Budowa fundamentów o przekroju 60x40 cm, z betonu C20/25, komplet prac powinien się zamknąć w 20 tys. zł. W tej cenie mieszczą się prace ziemne, wykonanie ław, ścian fundamentowych z obustronną izolacją przeciwwilgociową i termiczną oraz płyty chudego betonu.
W domu o zakładanych rozmiarach znajdzie się ok. 220 mkw. ścian nośnych. Wykonując je z betonu komórkowego, nie zapłacisz więcej niż 19 tys. zł. Przy okazji warto też policzyć ściany działowe. W budynku znajdzie się ich nieco ponad 100 mkw. W przypadku wykonania ich z cieńszego betonu komórkowego cena nie przekroczy 4,7 tys. zł
 
Kolejnym etapem są stropy – ten pomiędzy parterem a poddaszem użytkowym trzeba wykonać z wytrzymałego materiału, odpowiedniego do dużych obciążeń. Skorzystamy z najpopularniejszych stropów cena ok. 25 tyś. zl. Górny strop z uwagi na skosy ma mniejszą powierzchnię (50 mkw.) - zostanie wykonany z drewna, a jego łączny koszt to ok. 12,7 tys. zł .
 
Równolegle ze ścianami nośnymi i stropami trzeba pomyśleć o kominach i szachtach kominowych. W budynku znajdzie się 6 szachtów i jeden komin dymowy, co wraz z wykończeniem podniesie wydatki o 6,7 tys. zł. Kolejnym elementem konstrukcji będą schody. Za żelbetowe, o powierzchni 7 mkw., zapłacisz ok. 2 tys. zł.
 
Dach dwuspadowy o powierzchni ok. 110 mkw. Więźba z prefabrykowanych elementów drewnianych powinna kosztować ok. 8,5 tys. zł. Na niej zostanie położona membrana i dachówka ceramiczna. Koszt pokrycia i poszycia wyniesie ok. 17 tys. zł.
 
To nie koniec kosztów związanych z zadaszeniem. Niezbędne będzie orynnowanie 2,5 tys. zł, 6 okien dachowych 6,7 tys. zł oraz wyłaz dachowy ok. 400 zł. Docieplenie dachu wełna mineralną i wykończenie płytami g-k to ok. 8,5 tys. zł, a podbitka okapu z desek to 2 tys. zł.
 
Do wykonania została jeszcze elewacja z ociepleniem. Można wykorzystać tańszy styropian. Przy założeniu, że wykończenia wymaga 180 mkw. elewacji, łączny koszt (ocieplenie, tynk zewnętrzny, materiały montażowe wysokiej jakości i robocizna) wyniesie ok. 30 tys. zł.
 
Z myślą o stolarce zewnętrznej wybieramy okna drewniane o dobrych parametrach termoizolacyjnych. Ich koszt wyniesie ok. 16,5 tys. zł + dodatkowe 3,5 tys. zł za montaż. Najtańsze białe okna PCV o analogicznych wymiarach można by kupić nawet za nieco ponad 7,5 tys. zł, czyli przeszło dwukrotnie taniej.
 
Do zamknięcia bryły budynku pozostaje jeszcze kupić i zamontować drzwi wejściowe (nieco ponad 2,2 tys. zł) oraz bramę garażową (1,7 tys. zł za ręczną, bez napędu).
 
Sumując poniesione do tej pory wydatki, stan surowy zamknięty domu o powierzchni użytkowej 135 mkw. zamknął się w 192 tys. zł. W tej cenie znalazły się zarówno materiały, jak i koszt wykonania wszystkich prac przez firmy budowlane. Aby otrzymać szczegółową wycenę wystarczy skontaktować się
 
Timber Haus , ul. Szosa Chełmińska 168/11, 87-100 Toruń tel. 563-000-184